fbpx

Kupowanie kaszy w worku

nasiona pszenicy i innych zbóż w workuStara dobra bajka i morał z niej idący wyraźnie poucza, by nie kupować kota w worku. Będąc dziś na swoim ulubionym (chyba) rynku spędziłam dobrą chwilę rozmawiając z panem od nasion, kasz, mąk, orzechów i suszonych owoców. Dziwnym zbiegiem okoliczności to przysłowie wyszło z głębi mojej świadomości. Powodem stała się kasza, a dokładnie jej sprzedaż w dziwnych plastikowych workach z dziurkami.

Stoisko owego tajemniczego Pana jest przepiękne. Mnóstwo pouchylanych worków ukazujących bogate wnętrze. Wszystkie produkty są kupowane na wagę, bez pudełka, bez plastikowego worka z dziurkami wypełnionego 100 g. produktu. Podchodząc do każdego worka nabierałam ochoty wręcz na zanurkowanie po łokieć albo i dalej w jego wnętrzu.

Czy ktokolwiek jest mi w stanie wytłumaczyć ten fenomen? W dobie oszczędności, gdzie wiele osób liczy każdą złotówkę wciąż chętnie szorujemy do sklepowych półek z napisem kasza i ryż i kupujemy te produkty w śmiesznych opakowankach. Komu to służy? Producentom tylko i wyłącznie. Szybko policzmy:

Ze straganu:

– kasza gryczana, niepalona i palona – 5,50zł/kg
– pęczak i inne kasze jęczmienne – ok 3zł/kg
– fasola jaś duży – 15 zł
– otręby (pszenne, żytnie) – 1,2 zł/kg
– mąka żytnia, razowa – 2,5 zł/kg

Ze sklepu:

– kasza gryczana, niepalona i palona – ok 9 zł/kg
– pęczak i inne kasze jęczmienne – ok   7,5 zł/kg
– fasola jaś duży –  ok 20 zł/k.
– otręby (pszenne, owsiane i inne) – ok 6  zł/kg
– mąka żytnia, razowa – 4  zł/kg
– ryż (w torebkach) 6,75 zł/kg. Kupują ryż w kilogramowym opakowaniu zapłacimy ok. 3 zł.

Różnice nie wymagają komentarza.

Pogadałam również z panem chwilę na temat pęczaka: im bielszy, tym lepszy. Powiedział, że kiedyś miał taki piękny, biały pęczak, ale w cenie 4 zł za kilogram i cóż, chętnych nie było, w ofercie jej już nie ma.

A kasza w worku idzie jak woda, w cenie  X  razy takiej…

Nie, nie rozumiem dlaczego.

Polecam stoisko nr 9 na Górniaku (pod wiatą od strony ulic Wólczańskiej i Sieradzkiej).

Jagoda

Zostaw komentarz